تخمه

تخمه دانه های پر چربی یا پر پروتئین گیاهان است که معمولاً به صورت بوداده و گاهی خام خورده می‌شود که برای سلامتی هم مفید است.
تخمه بسیار مغذی است و به دلیل داشتن کلسیم فراوان (از جمله تخمه ژاپنی یا تخمه جابانی) ، پروتئین (از جمله تخمه آفتابگردان) و داشتن پتاسیم (از جمله تخمه کدو تنبل) ، جایگاه ویژه ای در رژیم غذایی افراد ، خصوصاً ورزشکاران دارد.

آمار های جهانی از علاقه و اشتیاق مردم جهان خبر می دهد ؛ به طوری که بخش عظیم تولید و صادرات تخمه ، توسط رومانی (18 درصد از سهم بازار ، به ارزش 754,689 هزار دلار) صورت می گیرد. در بین سایر کشور ها :
چین (14با درصد ، 569,915 هزار دلار)
بلغارستان (با 11 درصد ، 454,148 هزار دلار)
و فرانسه و در آخر هم ایالات متحده امریکا ، به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.

» نمایش نمودار حجم تولید و صادرات تخمه جهان

ایران نیز به نوبه خود توانسته سهم قابل توجی از بازارِ تولید را کسب کند

به گفته ی ریاست سازمان جهاد کشاورزی :

آذربایجان غربی استانی است که در تولید تخم کدو و تخم آفتابگردان آجیلی مرغوب ، رکورددار است

جلیلی گفت : 15 هزار خوانوار در روستا ها و شهر های استان آذربایجان غربی ، مستقیماً به وسیله ی کشت تخم کدو و تخم آفتاب گردان و فروش این دو محصول کسب درآمد و امرار معاش می کنند.

در واقع مرکز تخمه‌ی خاورمیانه ، آذربایجان و شهر خوی است. که معروف است به شهر گلهای آفتابگردان و تخمه کدو.

او در این باره گفت : به دلیل وجود بزرگترین میدان تولید تخمه و همچنین تولید خشکبار در خوی ، این شهرستان را به برترین تولید کننده تخمه تبدیل کرده است و این نشان از مهم بودن شهرستان خوی ، به لحاظ کشت و تولید و صادرات تخمه های آفتابگردان و تخمه کدو را دارد.

با توجه به اینکه ایران بزرگترین تولید کننده تخمه آفتابگردان و تخم کدو در خاور میانه است ، می تواند سهم خوبی از بازار تخمه داشته باشد اگر ظرفیت های صادرات را بشناسد

ظرفیت صادرات تخمه در ایران

برای فهمیدن این موضوع به نمودار زیر دقت کنید.

» نمایش نمودار حجم تولید و صادرات تخمه جهان

با توجه به این نمودار ، کشور هایی مثل عراق ،امارات ، ترکیه ، سوریه ، افغانستان و پاکستان که همسایگان ایران هستند ، ضرفیت های صادرات تخمه بسیار بالا و قابل توجی دارند. همینطور کشورهایی مثل فرانسه ، هلند ، پرتقال ، اسپانیا و آلمان ، کشور های اروپایی هستند که پتانسیل بالایی برای برای صادرات تخمه آفتابگردان دارند. همینطور چین نیز که در شرق آسیا قرار دارد ، ظرفیت های خوبی برای این امر دارد.

پیشنهاد می شود مقاله پسته را نیز ، از بخش آشنایی با مواد غذایی سبز افروز مطالعه کنید. در این بخش نیز نمودار مربوط به تولید پسته در ایران و سایر کشور ها در سال 1980 – 2010 قرار داده شده است که آمار و اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

سایر آجیل های مرتبط :

بادام
فندق
نخودچی
بادام زمينی
گردو

این محتوا مربوط به بخش آشنایی با مواد غذایی مجله‌ی سبز افروز است.

به بالای صفحه بردن